×
Jak karmić Koi?
15.08.2023
Poradnik

Z naszego ostatniego wpisu z ubiegłego tygodnia dowiedzieliście się jak oszacować wielkość Waszych Koi.

Natychmiast pojawiły się Wasze pytania dotyczące tego jak karmić Koi, aby zapewnić im najlepszy wrost.

W tym wpisie zgłębię właśnie to zagadnienie. Jeśli chcecie poczytać więcej na ten temat odsyłamy do wydawanego w Holandii magazynu Koimagazine, znajdziecie w nim obszerny artykuł Josa Abena na temat żywienia i wszystkiego co jest z nim związane.

Skoro już oszacowaliście wagę Waszego Koi, ważne jest abyście wiedzieli ile potrzebuje on pożywienia.

Niech Was nie przestraszą pierwsze obliczenia. Wiele osób nie podaje swoim karpiom nawet połowy porcji, którą powinny one otrzymywać.

Za przykład wezmę oczko wodne, w którym mam 15 karpi Koi. Każdy z nich ma około 45 cm długości i waży średnio 1,2 kg, co oznacza, że w moim oczku w sumie mam około 18 kg karpia.

W wodzie o temperaturze pomiędzy 19 a 20 stopni Celsjusza, jeden karp moze dziennie zjeść ilość karmy odpowiadającą od 1-1,5% swojej masy.

Jeśli temperatura wody oscyluje pomiędzy 21 a 23 stopnie Celsjusza, jeden karp Koi może dziennie zjeść karmę odpowiadającą od 1,5 - 2% swojej masy.

Jeśli jednak temperatura wody waha się pomiędzy 23-25 stopni Celsjusza, dzienna porcja pożywienia Koi będzie odpowiadała od 3 do 3,5 % jego masy ciała.

Jeśli więc wezmę za przykład moje oczko wodne, w którym temperatura waha się pomiędzy 19 a 20 stopniami, moje Koi zjedzą każdego dnia karmę odpowiadającą 1 – 1,5 % ich masy ciała, co daje od 180 do 270 gramów karmy.

Jeśli temperatura wody będzie wynosiła od 21 do 23 stopni ilość karmy wzrośnie do 270-360 gramów.

Jeśli natomiast spojrzymy na przedział temperatury do 23 do 25 stopni, wyjdzie nam, że aby zachować optymalny wzrost karpie Koi każdego dnia powinny zjadać od 540 do 630 gramów karmy!

UWAGA!

Nie możecie jednak zrobić tak, że od jutra zaczynacie precyzyjnie obliczać ile karmy potrzebujecie dla Waszych Koi, a od kolejnego dnia zacząć ją podawać Waszym karpiom. Najpierw musicie zapoznać się z kilkoma rzeczami.

Na początku sezonu należy obliczyć ile kilogramów Koi (najlepiej nowo zakupione ryby) pływa w Waszym oczku wodnym. Niezwykle ważne jest, aby zacząć od mniejszej ilości pożywienia. Filtr nie jest przygotowany na przyjęcie większej ilości pożywienia. Dlatego też powinniście pozwolić filtrowi powoli się dostosować bez zarzucenia go amoniakiem i azotem.

Należy zacząć powoli od mniejszych porcji pożywienia. Oznacza to, że pierwszego dnia dajecie na przykład 30 gramów pożywienia, następnego dnia podajecie 35 gramów i tak, aż do osiągnięcie pożądanej ilości jedzenia.

BARDZO WAŻNE jest pilnowanie parametrów wody! Każdego dnia należy sprawdzać poziom amoniaku i azotu. W tym celu możecie użyć zestawu do testu kropelkowego.

Jeśli odnotujecie niewielki wzrost poziomu amoniaku lub azotu, należy zaprzestać zwiększania ilości pokarmu i tego dnia podać taką ilość pokarmu, jaka została wyliczona na poprzedni dzień. NIE NALEŻY więc podawać tych dodatkowych 5 do 10 gramów pokarmu więcej, które zostały wyliczone na ten konkretny dzień. Następnego dnia należy sprawdzić czy poziom amoniaku wrócił do normy. Jeśli tak, można Koi podać dodatkowe 5 gramów pokarmu. Taką procedurę należy zachować do momentu osiągnięcia pożądanej gramowej wartości podawanego pokarmu.

Skąd będziemy wiedzieć, że osiągnęliśmy pożądaną wartość?

Wiele osób zakłada, że jeżeli obliczy ile wagowo pożywienia muszą dostarczyć swoim Koi, to jednocześnie będzie to ilość jaką mogą mają wrzucić do oczka wodnego. Nic bardziej mylnego. Jest jeszcze przecież kwestia filtra.

Z jaką ilością pożywienia filtr jest w stanie sobie poradzić?

Każdy ma inny system filtrowania. To oznacza, że ilość pokarmu, z którą dany filtr sobie poradzi jest inna. Aby dowiedzieć się jaka jest wydolność danego filtra trzeba go po prostu przetestować. Należy w tym celu powoli zwiększać ilość dodawanego pokarmu, aż do osiągnięcia pożądanej wartości. Najważniejsze jest sprawdzanie parametrów wody każdego dnia! Maksymalną wydolność filtra osiągniemy w sytuacji, kiedy filtr pokaże, że nie jest już w stanie oczyścić wody (wzrost amoniaku i/lub azotu).

Treść artykułu pochodzi ze strony www.yoshikigoi.com/en/nieuws/how-much-should-i-feed-my-koi